Ayı Tuzağı Nedir? Boğa Tuzağı Nedir? Örnekler

Boğa tuzağı ve ayı tuzağı önlemleri hakkında detaylar verilirken; Boğa tuzağının piyasadaki varlık değerlerinin ciddi şekilde yükselişte olduğu süreyi ifade ettiği, ayı tuzağının ise varlıkların değer kaybettiği süre olduğu ve grafik üzerinden yapılan takip ve tespit ile bu tuzaklardan korunabileceği belirtilir. Boğa tuzağı, ayı tuzağı (ayı kapanı) yatırımcıları kandırmak ve manipüle etmek için kullanılan piyasa davranışları olarak da ifade edilirler.

Boğa Tuzağı ve Ayı Tuzağı Nedir? Yatırımcıları Nasıl Yanıltır?

Boğa ve ayı tuzaklarının yatırımcıyı yanıltması hakkında detaylar şöyledir:

 • İlk aşamada genel olarak boğa tuzağı piyasada etkin olur.
 • Boğa tuzağı oluşmadan hemen önce ise piyasada durgun bir dönem yaşanırken önemli direnç noktalarından bahsedilir. Bu iki durum söz konusu ise yatırımcı boğa tuzağı oluşumunu fark etmelidir.
 • Boğa tuzağında varlıkların değerleri yüksek noktalara ulaşır. Bu, yatırımcıların senetleri imzalaması için oluşturulmuş bir davranıştır.
 • Senetlerin imzalanmasının hemen ardından ise senet ve endekslerin değerleri hızla düşüşe geçer.
 • Yatırımcılar ise bu geçiş sürecinde tuzağa düşmüş olurlar. İmzalanan senetler üzerinden ise zarar edilir.

Boğa Tuzağı Nasıl Oluşur?

Boğa tuzağı oluşumu için ayı tuzağı yatırımcılarının bağa yatırımcısı gibi davranarak piyasada işlem yapmaları gerekir. Boğa tuzağı tanımlanırken ayı tuzağının tam tersi olduğu söylenebilir. Boğa tuzağı, ayı tuzağı yatırımcılarının genel yatırımcı kitlesini yanıltmaları ve menkul kıymet alım, satım işlemlerini kendi istedikleri şekilde yönlendirmeye çalışmaları ile meydana gelir.

boğa tuzağı
Ayı Tuzağı Nedir? Boğa Tuzağı Nedir? Örnekler

Burada ayı tuzağı yatırımcıları alım, satım işlemlerinde bir stratejiyi izleyerek akılarında yer alan menkul kıymetin fiyatını istedikleri seviyeye getiriler. Piyasayı ise iyimser bir imaja sokarak, fiyat yükselişlerinin devam etmesini sağlarlar. Bu sürede ise özellikle acemi yatırımcı kitlesi paniğe kapılarak satış işlemlerine başlayabilir. Ancak bu suni müdahale ile kandırılmış olduğunun farkına varmaz ve hemen kar elde etmek isteyerek boğa tuzağına düşer. Boğa tuzağı nedir sorusuna yanıt aranırken tüm bu bilgilerden yararlanarak, net bir cevap da bulmak mümkündür.

Ayı Tuzağı Nasıl Oluşur?

Ayı tuzağı oluşumu, boğaların birer ayı yatırımcı davranışı ile piyasaya dahil olmaları ardından gündeme gelir. Ayı tuzağında, boğa yatırımcıları belirli bir alım-satım stratejisini izleyerek varlıkların fiyatlarını alım için ideal bir seviyeye çekerler. Fiyat değerlerini kendi istedikleri bir seviyesinde tutmak ve bunun üzerinden diğer yatırımcı kitlesini yanıltmayı hedeflerler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Güvenilir Kripto Para Siteleri & Nasıl Alınır? [2023]
ayı tuzağı
Ayı Tuzağı Nedir? Boğa Tuzağı Nedir? Örnekler

Finansal aracın fiyatı yapılan müdahaleler ardından destek çizgisinden aşağı yöne doğru düşmeye başlar. Tam bu anda ise Bear Trap ne demek sorunsunun yanıtı ortaya çıkar. Düşüşte Bear Trap yaşayan acemi yatırımcı kitlesi ise kısa süre içinde fiyatların daha da fazla düşeceğini düşünerek satış gerçekleştirmeye başlayabilir yada short pozisyon alabilirler. Ancak fiyat bu manipülatif hareketlerde trend değişimine neden olan destek çizgisine kadar gelip daha da aşağı düşmeden yükselişe geçebilir. Bu durumda ise yatırımcılar yanılarak zarara girerler.

Boğa Piyasasının Aşamaları Nelerdir?

Boğa piyasası aşamaları şu şekilde sıralanırlar:

 • Toplama Aşaması: Bu süre içinde boğa piyasası içinde kayıp yaşamış olan yatırımcı kitlesi, olumlu beklentinin sona ermesi ardından satış işlemlerine geçiş yaparlar. Büyük yatırımcılar ise fiyatı düşmüş olan varlıkları satın almayı tercih ederler. Bu ilk aşama bu yüzden toplama süreci olarak adlandırılır. Piyasasının ilerleyen süreçte nasıl bir yöne gideceği henüz belli değildir.
 • Dalga Aşaması: Toplama işlemlerinin hemen arkasından büyük yatırımcıların yaptığı alım işlemleri ile hareketlenen piyasaya da diğer yatırımcılar da etkili olmak isterler. Bu kapsamda diğer yatırımcılarında katılımı ile alım dalgası yükselir ve piyasada iyimser bir hava hakim hale gelir.
 • Boğa Piyasası Sonu: Alımların etkisi ile piyasada bir doygunluk meydana gelir. Hemen ardından alıcılar sahneden çekilirken, Boğa piyasasının sonu gelir.

Boğa ve Ayı Tuzaklarından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Ayı ve boğa tuzağından korunmak için yapılacaklar şu şekilse sıralanırlar:

 • Boğa tuzağı, ayı tuzağı oluşumunda ilk olarak yatırım sırasında yüksek panik yapmamak gerekir.
 • Yatırım yapılan varlıkların ise anlık fiyatları takip edilmeli ve aynı anda grafik analizler takip edilerek trend çizgisinin ne yöne gittiği tespit edilmelidir.
 • Piyasada kısa süre içinde beklenmedik bir şekilde varlık fiyatlarında yükseliş ve alçalış olduğunda ani bir karar ile alım-satım emri verilemeli, o gün için analistlerin gerçekleştirdiği tahminler ve gerçek tablolar üzerinde yer alan veriler ele alınmalıdır. Ani bir karar tuzağa düşemeye sebep olabilir.
 • Piyasanın denge çizgisine grafik üzerinden bakılır. Çizgi ise çok kısa süre aralıkları ile aşağı ve yukarı yönlü harekete devam ediyorsa bir süre daha beklenmeli alım veya satım pozisyonu alınmamalıdır.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa tuzağını fark etmek için o günün piyasa grafiği üzerinden denge çizgisinin durumu incelenmelidir. Piyasa grafiğine bakıldığında denge çizgisinin birkaç saat içinde birden fazla kez düşük oranlar ile aşağı indiği ve tekrar yukarı çıktığı, bu hareketin devam ettiği görülüyorsa boğa tuzağının oluşacağı anlaşılmalıdır. Böyle bir durumda ise alım-satım işlemine ara verilmeli ve varlığın piyasada ortaya çıkacak gerçek değerine ilişkin verinin netleşmesi beklenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yükselecek Altcoin Yatırım Tavsiyeleri [2024]

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Boğa tuzağını anlamak için piyasanın genel durumu ile yatırım yapılan varlığın durumu karşılaştırılmalı, piyasada hava iyimserken bir yatırım varlığının değerinin ve ya hisse senedi endeksinin piyasanın genel destek fiyat çizgisinin altına hızlıca düştüğü görülmelidir. Bu durumda ayı piyasasının yanıltıcı hareketlerinin başlayacağı anlaşılır.

Kripto Para Piyasasında Ayı ve Boğa Tuzağı Nasıl Oluşur?

Kripto para piyasasında boğa tuzağı, ayı tuzağı oluşması için balina yatırımcıların piyasaya dahil olarak diğer yatırımcıları etkilemeye çalışmaları gerekir. Balina yatırımcılar kripto para piyasası yatırımlarında deneyim sahibi olan ve diğer yatırımcılardan daha yüksek miktarda kripto para birimine sahip olan kişilerdir.

Balinalar, bir kripto para biriminin fiyatı iyimser bir hava içindeyken piyasaya yaptıkları müdahaleler ile kripto para biriminin fiyatını kasıtlı şekilde ve hızlı bir şekilde düşürmeye başlayabilirler. Böyle bir durumda ise acemi yatırımcılar paniğe kapılarak fiyat daha düşmeden kripto para birimlerini satarak elden çıkarmaya yönelebilirler. Bu yönde karar veren yatırımcılar ise hata yaparlar. Çünkü fiyat balinalar tarafından direnç çizgisinin altın yakın bir noktaya kontrollü şekilde indirilecek ve bunun altına ivmesine izin verilmeyerek tekrar yükseliş ivmesine girmesi sağlanacaktır.

Bu sürede anlık takip yapmayan ve grafik üzerinden genel piyasa fiyat çizgisindeki hareketliliği takip etmeyen ve satış gerçekleştirenle zarar girerler. Balinalar geniş bir kripto para portföyüne sahip oldukları için bu işlemden fayda sağlarlar.

Ayı Tuzağı Grafiği Nasıldır?

Ayı tuzağı grafiğinin durumu hakkında bilgiler şu şekildedir:

 • Ayı tuzağı grafiğinde genel olarak destek noktasındaki çizginin kısa süre için aşağı sarktığı ve ardından yukarı yönlü bir ivmenin etkili olduğu görülür.
 • Kısa vade içinde destek noktasında ani değişimler meydana gelmiş ve bunlar sert bir düşüş halinde değil hafif aşağı sarkmalar halinde grafiğe yansımıştır.
 • Diğer yandan bir paritenin grafiğine bakıldığında yükselen bir kanal çizgisi görülüyor ve bu çizginin üzerinde yükseliş başlamadan hemen önce, tutarsız bir şekilde trendin kırıldığı görülüyorsa, ayı tuzağından bahsedilir. Çünkü bu kırılma modeli yeni bir satış pozisyonun başlayacağına yönelik izlenim oluşturmak için yapılır.

Eğer grafiğe bakıldığında, piyasada yatırımı yapılan varlığa ait değerinde destek noktası çizgisinin aşağı yönlü kırıldığı ve 4 saatlik sürede bunun devam ettiği görülüyor ise ayı tuzağından söz edilmez. Bu tarz bir durumda ayı tuzağı grafik verileri gözlemlenmediğinden, piyasada doğal olarak gelişen bir değer kaybı vardır.

Boğa Piyasasından Ayı Piyasasına Geçiş Yaşanabilir mi?

Boğa piyasasından ayı piyasasına geçiş mümkündür Bu durum tamamen alım işlemi gerçekleştiren yatırımcıların doyuma ulaşması ile ilgilidir. Boğa veya ayı piyasası seçeneklerinden hangisi gündeme gelirse gelsin, piyasada bir varlık için istedikleri rakamı oluşturma üzerinden kara geçme amacı olan yatırımcılar her zaman bir döngü içinde piyasaya dahil olmaya devam ederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Likidite Nedir? Likidite Oranı ve Tuzağı

Bu kapsamda ise boğa piyasanın sonlanması ardından hızlı bir fiyat düşüşü gündeme gelebilir. Boğa piyasasının bitişine yaklaşıldığını fark etmek için piyasada yer alan alım işlem hacminin durumuna incelenmelidir. Piyasada alım taleplerinin işlem hacmi azalıyor ise satış emirlerinin belirli bir süre sonra başlayacağı tahmin edilir.  

Satış işlemlerinin başlaması halinde ise ardından yatırımcıların kar elde etme sürecine giriş yapılır. Satış işlemleri sonrasında ise hisse senedi, altın ve diğer yatırım bir miktar değer kaybı yaşarlar. Düşüş trendinin başladığı bu anda ise boğa piyasası içinden çıkılarak, ayı piyasasına geçiş yapılır. 

Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası Farkları Nelerdir?

Boğa ve ayı piyasalarının ayrılıkları hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Ayı piyasası trendi aşağı yöndedir.
 • Boğa piyasasında ise trend yukarı yöndedir.
 • Ayı piyasasında varlıkların fiyat düşüşleri ile gündeme gelen karamsar bir hava hakimdir.
 • Boğa piyasasında ise fiyat yükselişlerinin gündeme getirdiği iyimser ve hareketli bir hava hakimdir.

Ayı piyasası içinde düşüş trendinde olan fiyatlar belirli bir noktaya kadar düşüşü sürdürürler. Ayı piyasasında ise varlık fiyatı en düşük seviyesini görmesi ardından ilk olarak % 20 değer kazanımına ikinci adımda ise daha yüksek oranlı değer kazanımına devam edebilir.

Altın Piyasasında Boğa Tuzağı Nasıl Oluşur?

Altın piyasasında boğa tuzağının oluşumu hakkında bilgiler şunlardır:

 • Boğa piyasası oluşmadan önce altın fiyatları dip en düşük seviyelerini görmüş olurlar.
 • Ardından dip noktadaki altın fiyatı %20 ve üzerinde birde değer kazancı ile kısa vadeli şekilde yatırımcının dikkatine çeker. Ancak burada fiyat grafiği çizgisinde ise kısa süreli oynamalar görüntülenir.
 • Tam bu noktada boğa tuzağı oluşumundan söz edilirken, eğer trend 4 saatlik süre boyunca yükselişte devam ederse bir tuzağın olmadığı, yükselişin piyasanın gerçek hareketlerine bağlı geliştiği ifade edilir.

Boğa Tuzağından Kurtulmak İçin 4 İpucu Nedir?

Boğa Tuzağından kaçmak için 4 ipucu şu şekildedir:

 • Stop Loss Emri Vermek: Stop-loss emri yatırımcıları kayıplara karşı koruma altına alır. Bir boğa tuzağı oluştuğunda bu emir tipi ile yatırım varlıkları koruma altına alınabilir. Yatırım yapılamadan önce belirli bir fiyatın ortaya çıkması halinde emrin durdurulması yönünde bilgi sunulur. Bu kapsamda manipülatif olduğu düşünülen bir fiyatta emir duracağından riskler azaltılabilir.
 • Sadece Trend Yönünde İşlem Yapmak: Yatırım yapılan varlığın destek veya direnç alanlarının içinden geçerek kırıldığı görülüyorsa ve bu kırılmanın grafiğe bakıldığında daha büyük bir trend hareketi ile devam etmeyeceği açık şekilde görüntüleniyorsa yatım yapılmamalıdır. Bu kapsamda boğa tuzağından korunmak mümkün hale gelir.

Geri Çekilmeyi Görünce İşlem Yapmak: Örneğin bir temel analiz ve teknik analize dayanarak, bir varlığın kırılacağı ve yukarı yönlü hareket edeceği varsayılıyor ise breakout noktasında işlem yapmama tercihi kullanılarak boğa tuzağından korunmak mümkündür. Bunun için boğa tuzağı ve ayı tuzağı oluşumunda varlığın fiyatının destek veya direncin içinden geçerek kırıldığı görülmeli ardından birkaç saat beklenip, fiyatın geçici olarak düşürüldüğünün görüldü ilk dakikalarda alım emri verilmelidir.

SORUNUZU SORUN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BİZİ TAKİP EDİN

15,482BeğenenlerBeğen
8,251TakipçilerTakip Et
12,545TakipçilerTakip Et

EN İYİ FOREX ŞİRKETLERİ

Yerli & Yabancı Tüm Aracı Kurumların Teknik Değerlendimeleri ve Karşılaştırmaları!

Çok Okunanlar