Kazandıran Borsa Tüyoları (12 Teknik!)

Kazandıran borsa tüyoları ile kazanmak isteyenlerin, belirli bir borsa bilgilerinin ve deneyimlerinin olması gerekmektedir. Borsada analiz, hedef ve istikrar oldukça önemli kavramlardır. Kazanç sağlayabilmek mümkün olduğu gibi borsada zarar etmenin de muhtemel olduğunun bilincinde olunmalıdır. Her zararın bir telafisi bulunmaktadır ve bu zararı telafi edebilmek için aynı işlem üzerinde inatlaşmak yerine bir süre ara vererek gerçek hatanın bulunması gerekmektedir.

Kazançlı Borsa Tüyoları & Hisse Senedi Tüyoları

Uzun Vadeli Yatırım İçin Cazip Hisseler 2022

Piyasa Uzmanlarımızla 2021’de Kazandıracak Hisseler ve 100% kar getirecek yerli yabancı hisse senetlerini analiz ettik, makaleye üsttekibutondan ulaşabilirsiniz.

1. Borsada Piyasaya Ait Tüm Detaylara Hakim Olun

Borsa ne olur sorusuna cevap verebilmek için öncelikle borsada piyasaya hakim olunması gerekmektedir. Yatırım araçlarının alım ve satımının yapıldığı piyasa ile ilgili terimler ve kurallar ile ilgili az bilgisinin olduğunu düşünenlerin bilgi edinebilecekleri eğitimler almaları önerilmektedir. Birçok platformda borsayı anlatan ve borsa tüyoları ile ilgili tahminlere yer veren videolar, makaleler bulunmaktadır. Ayrıca borsa konusunda bilirkişilerin yazdıkları borsa kitapları var, bunları borsa kitapları pdf sayfasında bulabilirsiniz..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Az Parayla Yatırım En İyi Nasıl Yapılır? [2023]

Hisse senedi, tahvil, bono gibi kıymetli evraklar bilinmelidir. Petrol, altın, gümüş gibi ticarete konu olan mallara ise emtia ismi verilmektedir. Aracı kurum seçilmesi, uygun portföyün oluşturulması ve yatırım araçlarının sıkı takip edilmesi ile borsada işlem yapılabilmektedir. Borsada kazanmak isteyenler için genel mantık ise; fiyatlar düşükken alım yapmak ve fiyatlar yükseldiğinde satmak olmaktadır.

2. Borsada Kendinizi Geliştirebileceğiniz Uygulamaları Tercih Edin

Borsa işlemleri için takip önemli olduğundan, devamlı takip yapılabilmesi için mobil cihazlar üzerinden de borsanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Dolayısı ile borsa takibi için mobil uygulamaların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili deneyim kazanabilmek için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Uygulamalarda sanal paralar yüklüdür.

Bu uygulamalar ile borsa nolur sorusunun cevabı ile ilgili stratejiler geliştirmek için antrenmanlar yapılabilmektedir. Sanal para ile borsada al sat işlemleri gerçekleştirilmektedir ve işlemler sanal paralar ile yapıldığı için yapılan işlemler sonucunda risk alınmış olmamaktadır. Bu sayede herhangi bir kayıp yaşamadan borsada nasıl işlem yapılabileceği deneyimlenerek öğrenilebilmektedir.

borsa nolur

3. Yatırım Araçları Hakkında Detaylı Bilgi Edinin

Sadece hisse senedi tüyoları ile borsada işlem yapmayı düşünenler, bunun için borsa piyasasındaki diğer enstrümanları bilmelerine gerek olmadığını düşünürlerse oldukça yanılırlar. Borsada alım satım yapabilecekleri bütün yatırım araçları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdırlar. Tahvil, bono, vadeli işlem sözleşmesi, varant gibi enstrümanları öğrendikten sonra borsaya giriş yapmalıdırlar. Bu sayede farklı yatırım araçları ile işlem yaparak kazançlarını yükseltebilir ve aynı zamanda borsada aldıkları riski azaltabilmektedirler.

forex eğitim kitapları

Bono; özel kurum ve kuruluşlar tarafından çıkartılmış olan borç senetleridir ve en fazla 365 gün elde tutulabilmektedir. Vadesi dolduğunda borç olarak verilmiş olan para faizi ile geri alınmakla beraber vadesi bitmeden satışı da yapılabilmektedir. Tahvil ise; finansman ihtiyaçlarının giderilmesi için ülke hazinelerinin ya da mal ve hizmet üreten şirketlerin çıkarttıkları borç gösteren evraklara verilen isimdir. Ana para ödemesi 1 yıldan daha uzun sürede yapılan senetlerdir.

Menkul kıymet niteliğindeki sermaye aracı olan ve yatırımcıya önceden belirlenmiş olan bir fiyattan alım satım hakkı veren opsiyona ise varant ismi verilmektedir. İleri bir tarihte bugün üzerinde anlaşılmış olan fiyattan alım ve satım yapma imkanı ise vadeli işlem sözleşmesi ile verilmektedir.

4. Teknik ve Temel Analizler Hakkında Bilgi Edinin

Borsada sağlam tüyolar verebilmek ya da aldığı tüyoların risk analizini yapabilmek isteyenlerin öncelikle temel ve teknik analizler konusunda yeterli bilgi sahibi olabilmeleri gerekmektedir. Analizler konusunda profesyonelleşmek zorunda olmasa da pozisyon oluştururken zorlanmamak açısından bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Temel analiz; makroekonomik verilerin piyasalara ve enstrümanlara etkisi olarak açıklanabilmektedir. Şirketlerin faaliyetleri göz önünde bulundurularak gelecekte atabilecekleri adımlar önceden tahmin edilmekte ve bu adımların menkul kıymet değerlerine etkileri temel analiz ile belirlenebilmektedir. Sadece fiyat hareketlerine bakmadan şirketin kar edip etmediği, gelirinin artıp artmadığı, rakip firmaları alt edebilecek bir durumda olup olmadığı, borçlarını ödeyebilecek durumda olup olmadığı gibi birçok durum temel analizin kapsamına girmektedir. Sitemizdeki Finans Bilgileri kategorisindeki özel makalelerimizi takip edin.

Borsada sağlam tüyolar
Kazandıran Borsa Tüyoları (12 Teknik!)

Teknik analiz; fiyat hareketlerinin farklı göstergeler ile incelenmesi anlamına gelmektedir. Grafik gibi araçlar ile piyasanın ivmesine göre analiz yapılmaktadır. Destek ve direnç seviyesi gibi noktalar, teknik analiz ile belirlenebilmektedir. Şirketlerin yaşadıkları gelişmelerin hisse fiyatlarına da yansıyacağı görüşü ile fiyatlara bakılarak analiz yapılmaktadır. Ancak borsa düşer mi gibi sorulara yanıt verebilmek ve borsadan gelir elde edebilmek isteyenlerin hem teknik hem de temel analizi bir arada yürütmeleri gerekmektedir.

5. Piyasa Takibi Yapmanın Önemini Kavrayın

Yatırımcı olmanın en önemli gerekliliklerinden biri piyasa takibi yapmaktır. Borsadaki fiyat değişikliklerinden para kazandıran işlemler için piyasaların izlenmesi gerekmektedir.

Ülke ekonomisinin durumu, dış ilişkilerin nasıl gittiği gibi birçok soruya piyasa takibi sonucu yapılan analizler ile cevap verebilmek mümkündür. Hangi yatırım aracı ile ilgileniliyor ise; o yatırım aracını etkileyen faktörler tespit edilmeli ve bunların takibi yapılmalıdır. Doğru zamanda doğru işlemin yapılabilmesi için piyasa takibi oldukça önemlidir. Hisse tüyoları verilen siteler veya bloglar yardımı ile kar elde edilebilecek bir yatırım yapılabilmektedir.

Örnek vermek gerekir ise; rheag hisse tüyoları veren ve piyasa takibinin yapılabileceği yerler, 2020’nin ekim ayı ile beraber hisse senedi fiyatında %1.82 oranında bir düşüş olduğunu analiz etmişlerdir. Bu düşüş ile beraber al sinyali verilmiştir. Bu düşüşle beraber aldıktan sonra yine aynı şekilde takip yaparak değeri yükseldiğinde satıp kar edilebilmektedir.

Kazandıran Borsa Tüyoları
Kazandıran Borsa Tüyoları (12 Teknik!)

6. Yatırımcı Psikolojisine Sahip Olun

Borsada yatırım yapmak isteyenlerin borsada tüyo verenler kadar sağlam bir psikolojide olmaya ihtiyaçları vardır. Borsada dalgalanmalar sıklıkla olmaktadır. Bu dalgalanmalara karşı yatırımcının sakinliğini koruması ve aşırı panik yapmaması gerekmektedir. Kontrol edemedikleri bir heyecan sonucu yanlış işlemler yapabilmekte ve zarar edebilmektedirler. Daha mantıklı düşünmeleri, objektif yaklaşmaları ve doğru kararlar alabilmek için geniş bir pencereden bakmaları gerekmektedir.

Yatırımcılar yatırım yaptıkları şirketlerin mali tablolarını ve dipnotlarını bilmekle beraber ekonominin büyümesi ile beraber fiyat hareketleri konusunda gerçekçi tahminler yapmaktadırlar. Hisselerin ederi konusunda fikir sahibidirler. Ancak borsada fiyatların nasıl hareket edeceği konusunda net bir şey söylemeyeceklerini de bildikleri için küçük düşüş ve yükselişleri de öngöremeyebilmektedirler.

Hisselerin ederini bildikleri için ucuz olduğunu düşündükleri hisseleri almaktadırlar ve bu hisselerin fiyatlarındaki küçük düşüşleri çok dert etmemektedirler. Panikle satış yapıp ertesi gün borsa açılışı ile sattıkları hisselerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu görmeleri gibi durumlar yaşamayacak kadar sağlam psikolojiye sahiptirler.

7. Portföyünüzü Çeşitlendirmeyi Unutmayın

Kısa vade borsa tüyoları içerisinde riskleri sınırlandırabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, portföyü çeşitlendirmeye özen göstermektir. Yatırımcılar bunu yumurtaları tek bir sepette taşımayın şeklinde açıklamaktadırlar. Yatırım amaçlı ayrılacak olan paranın birkaç enstrümana paylaştırılması gerekmektedir. Bütün paranın tek bir enstrümana yatırılması ve bunun yanlış bir hamle olması veya olası riskler sebebi ile ters bir gelişme yaşanması durumunda; bütün paranın kaybedilmesi gibi bir sonuç ile karşılaşılabilmektedir.

Paranın farklı enstrümanlara bölünmesi ile beraber kazancın maksimize edilebilmesi mümkün olmaktadır. Portföy kapsamında yatırım yapılmış olan bazı enstrümanların fiyatlarında düşüşler yaşanırken bazılarının da fiyatları yükselmektedir. Bu şekilde bazı varlıklardan edinen zararı diğer varlıklardan edilen kar karşılamaktadır. Portföyün çeşitlendirilmesi, yatırımın sigortası olarak kabul edilebilmektedir.

8. Borsaya Küçük Adımlar İle Giriş Yapın

Günlük borsa tüyoları ile borsada küçük ama etkili adımlar atılması daha avantajlı olmaktadır. Küçük adımlar riski azalttığı için elde edilen kazanç da daha fazla olmaktadır.

Özellikle borsaya yeni adım atmış ve henüz acemi olan bir yatırımcı iseniz yatırımları küçük adımlar ile yapmak, olası hataları daha kolay tolere edebilmenizi sağlamaktadır. Çünkü büyük paralar ile riskli yatırımlar yapılması sonucunda tüm parayı kaybedebilmek mümkün olmaktadır. Bu da düzeltilmesi mümkün olmayan bir hatadır.

9. Borsada Ne Zaman Ara Vereceğinizi İyi Bilin

Borsada devamlı aktif olarak rol almak, borsa tüyoları ekşi ve diğer platformlar üzerinden takip etmek oldukça yorucu olmaktadır. Borsada ani dalgalanmalar görülebileceği için takip etmek ve olumsuz bir durum geliştiğinde bunu telafi edebilecek aksiyonu kısa süre içerisinde alabilmek oldukça önemli olduğu için bir süre sonra yatırımcılar bir yorgunluk hissedebilmektedirler.

Piyasadan uzaklaştıklarında, dışarıdan bir göz olarak piyasayı izleyebilmekte ve yatırım yaparken görmediklerini görebilmektedirler. Bu sayede aslında hata yapma olasılıklarını da azaltabilecekleri için ara verdikten sonra tekrar yatırım yapmaya başladıklarında yaptıkları işlemler kendileri için çok daha risksiz olmaktadır. Yenilenmiş olarak tekrar piyasaya dönebilmektedirler.

Borsaya ara vererek bu süreçte değerlendirebilecekleri fırsatları değerlendiremedikleri için kayıp yaşayacakları gibi bir yanılgıya kapılmamalıdırlar. Aksine ara verip dinlenmek kendilerine herhangi bir kayıp yaşatmamaktadır.

Günlük borsa tüyoları

10. Borsada Seans İçinde Karar Almamaya Özen Gösterin

Borsada sıklıkla ani dalgalanmalar görülebilmektedir. Bu ani dalgalanmalar sonucunda bir anda zarar edildiği düşünülerek heyecanla pozisyon oluşturmak, seans içerisinde karar almak gibi hatalar yapmamaya özen gösterilmelidir. Endişe ettikleri hareketin gerçekçi olup olmadığından emin olmaları, hisse tüyoları ile hareketleri analiz etmeleri ve seansın bitmesini beklemeleri gerekmektedir.

Büyük bir oyuncunun işlemleri kaynaklı olarak seans içerisinde hareket görmüş olabilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu da aslında seans içerisinde ani bir karar ile gerçekleştirdikleri işlemler ile gerçekçi olmayan bir hareket ile büyük bir oyuncunun rüzgarında savrularak hareket ettikleri anlamına gelmektedir. Seans bitiminde hareketin gerçekçi olduğunu görmeleri durumunda, bir sonraki seansa daha güçlü şekilde giriş yapabilmeleri mümkün olmaktadır.

11. Borsada Tepe ve Dip Noktalarından Uzak Durmaya Dikkat Edin

Tepe ve dip noktalarından alım ve satım işlemlerini yapmaya çalışmak, birçok yatırımcının izlediği yolun aksine pek tavsiye edilen bir durum değildir. Risklidir ve hata olarak görülmektedir. Yatırımcının dip olarak gördüğü fiyatın aslında dip olmadığı ile yüzleşmesi ve fiyatın daha da düşmeye devam etmesi gibi bir durum yaşanabilmektedir. Bu durumda aslında kazanç sağlanacağı düşünülürken zarar edilmeye başlanmaktadır. Bu yüzden borsada kazanmak isteyenlere kademeli alım satım işlemleri yapmaları tüyo olarak verilmektedir. Girdikleri risk daha az olacağı gibi kazançları da daha fazla olmaktadır.

12. Borsada Çoğunluğa Göre Hareket Etmek Yerine Kendi Stratejinizi Geliştirmeyi Tercih Edin

Borsa ne olur sorusuna cevap verebilmek için öncelikle borsada piyasaya hakim olunması gerekmektedir. Yatırım araçlarının alım ve satımının yapıldığı piyasa ile ilgili terimler ve kurallar ile ilgili az bilgisinin olduğunu düşünenlerin bilgi edinebilecekleri eğitimler almaları önerilmektedir. Birçok platformda borsayı anlatan ve borsa ile ilgili tahminlere yer veren videolar, makaleler bulunmaktadır. Ayrıca borsa konusunda bilirkişilerin yazdıkları kitapları okuyun.

Hisse senedi, tahvil, bono gibi kıymetli evraklar bilinmelidir. Petrol, altın, gümüş gibi ticarete konu olan mallara ise emtia ismi verilmektedir. Aracı kurum seçilmesi, uygun portföyün oluşturulması ve yatırım araçlarının sıkı takip edilmesi ile borsada işlem yapılabilmektedir. Borsada kazanmak isteyenler için genel mantık ise; fiyatlar düşükken alım yapmak ve fiyatlar yükseldiğinde satmak olmaktadır.

Özetle Borsada Kazanmak İstiyorsanız:

 1. Borsada Piyasaya Ait Tüm Detaylara Hakim Olun
 2. Borsada Kendinizi Geliştirebileceğiniz Uygulamaları Tercih Edin
 3. Yatırım Araçları Hakkında Detaylı Bilgi Edinin
 4. Teknik ve Temel Analizler Hakkında Bilgi Edinin
 5. Piyasa Takibi Yapmanın Önemini Kavrayın
 6. Yatırımcı Psikolojisine Sahip Olun
 7. Portföyünüzü Çeşitlendirmeyi Unutmayın
 8. Borsaya Küçük Adımlar İle Giriş Yapın
 9. Borsada Ne Zaman Ara Vereceğinizi İyi Bilin
 10. Borsada Seans İçinde Karar Almamaya Özen Gösterin
 11. Borsada Tepe ve Dip Noktalarından Uzak Durmaya Dikkat Edin
 12. Borsada Çoğunluğa Göre Hareket Etmek Yerine Kendi Stratejinizi Geliştirmeyi Tercih Edin

Yasal Uyarı: Bu makaledeki bilgi yorum ve tavsiyeleri hiçbir şekilde yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

2 YORUMLAR

SORUNUZU SORUN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BİZİ TAKİP EDİN

15,482BeğenenlerBeğen
8,251TakipçilerTakip Et
12,545TakipçilerTakip Et

EN İYİ FOREX ŞİRKETLERİ

Yerli & Yabancı Tüm Aracı Kurumların Teknik Değerlendimeleri ve Karşılaştırmaları!

Çok Okunanlar